novinky

nové knihy

Tak se to stalo - Ivan Šmeljov

Tak se to stalo

Ivan Šmeljov

Povídku Tak se to stalo (v originále "Это было") napsal Ivan Šmeljov v roce 1919 ještě před svou emigrací ze Sovětského svazu, jako reakci na nesmyslnost válečných hrůz, které viděl všude kolem v průběhu první světové a občanské války. Tato veskrze pacifistická povídka se zabývá otázkou šílenství na válečných bojištích, versus šílenství jako lékařské diagnózy. Nechybí zde sice ani spousta, autorem tolik oblíbených, poetických popisů krajiny a atmosféry, ale děj se zároveň posouvá poměrně svižně k překvapivému rozuzlení. Lze pochopitelně jen spekulovat o tom, zda se autor částečně inspiroval povídkou E.A.Poa Metoda doktora Téra a profesora Péra, anebo podobnost mezi těmito díly je jen čistě náhodná. Základní téma vzpoury bláznů zpracoval každopádně Šmeljov po svém a originálně.
Poprvé byla tato povídka vydána v Berlíně v roce 1923 a dočkala se svého vydání v ruském jazyce i v Praze v nakladatelství Plamja v roce 1925.

Ivan Sergejevič Šmeljov (1873–1950) byl významný ruský spisovatel a publicista, představitel konzervativně-náboženského směru v ruské literatuře. Patřil k nejpopulárnějším a nejznámějším spisovatelům Ruska počátku 20. století. Před válkou mu největší uznání přinesl román  Sklepník (Человек из ресторана, 1911). Za občanské války se s rodinou dostal na Krym, kde napsal ceněnou novelu Nevysychající číše (Неупиваемая чаша , 1918) o mladém nevolníkovi, malíři ikon. Až v emigraci, ve které strávil zbytek života, vzniklo jeho nejvýše ceněné dílo – autobiografická novela Slunce mrtvých (Солнце мертвых, 1923). Ve stejném roce napsal i povídku Tak se to stalo (Это было).
Z let občanské války načerpal témata ještě pro několik knih povídek, např. Chůva z Moskvy (Няня из Москвы, 1936).
Od třicátých let nastupuje ve Šmeljovově tvorbě nová etapa, svědectví o zkáze Ruska nahrazují nostalgické vzpomínky na Rusko jako na ztracený ráj, následují romány Léto Páně (Лето Господне, 1933), Pouť (Богомолье, 1935), Cesty nebeské (Пути небесные, 1948).
Stáří prožil poznamenán vážnou nemocí a v chudobě. Zemřel v roce 1950 v Paříži na infarkt.
V letech 1931 a 1932 byl nominován na Nobelovu cenu.

formát: 136 stran, Vázaná

doporučená cena: 249,- Kč

datum vydání: 15. 12. 2023

objednat přes Kosmas

Poezie a život Allena Ginsberga - Edward Sanders

Poezie a život Allena Ginsberga

Edward Sanders

Volným veršem podaný životopis amerického básníka Allena Ginsberga (1926–1997) z pera básníka,
hudebníka, žurnalisty a politického aktivisty Eda Sanderse (1939), zakladatele provokativní skupiny Fugs, která pomáhala utvářet 60. léta, a autora dokumentárního románu Rodina, který podrobně
zmapoval vznik a skutky gangu Charlese Mansona.

formát: 358 stran, Vázaná

doporučená cena: 399,- Kč

datum vydání: 15. 12. 2023

objednat přes Kosmas

Noc žen - Jack Ketchum

Noc žen

Jack Ketchum

Druhá kniha Jacka Ketchuma, která však byla publikována až jako jeho desátá. Z původních 400 stran v 80. letech byla pro vydání v r. 1997 zkrácena na konečných 175 stran. Jedním z důvodů otálení u nakladatelů byla míra zobrazení sexu a násilí.
Kniha je poctou Romerovým filmům Noc oživlých mrtvol a Úsvit mrtvých, krvežíznivými „zombie“ se ovšem stávají výhradně ženy, které se nadýchaly podivné chemikálie.
Jako u každé Ketchumovy knihy nás čeká brutální jízda od začátku až do konce, bez dlouhých úvodů a obezliček.

„Hele, v podstatě je to příběh o nějakém chlápkovi, co se snaží dostat domů po opravdu špatné noci v místním baru, nic víc.
Všichni jsme takový zažili.
Jenže je to taky takové píchnutí do rozvrácené rodiny a vztahy mezi muži a ženami jsou k tomu jen jako taková omáčka. Je to tam, pokud to chcete mít přímo na talíři, ale pokud chcete, klidně to můžete ignorovat.“ – Jack Ketchum

formát: 192 stran, Vázaná

doporučená cena: 249,- Kč

datum vydání: 15. 09. 2023

objednat přes Kosmas

Za barevným sklem - Ivan Hlas

Za barevným sklem

Ivan Hlas

Literární prvotina Ivana Hlase poodhaluje okolnosti zrodu legendy české hudební scény. Nevšedním způsobem vyprávění autor oživuje dnes již pozapomenuté kouzlo starých Dejvic, jejich svérázných hrdinů a osudů. Při putování do intimního světa Za barevným sklem se můžeme stát svědky dobrodružství příběhu jednoho dospívání a nalézání obecně platných pojmů jako je přátelství, pravda a pokora. Předmluva Petr Šabach.
2. vydání

formát: 144 stran, Vázaná

doporučená cena: 249,- Kč

datum vydání: 15. 09. 2023

objednat přes Kosmas

Je to jen mezi náma - Josef Pepíček Čečil

Je to jen mezi náma

Josef Pepíček Čečil

Na výběr z Pepíčkových drobných textů, povídek, záznamu hovorů je nutno hledět jako na marginální poznámky,útržky či komentáře k jeho vlastnímu životu. Texty, které vznikaly z nutkavého pocitu pouze je zaznamenatna papír, nebyly nikdy určeny pro čtenáře. Ostatně anina to by Pepíček ve své skromnosti a plachosti nikdy
nepomyslel a neusiloval. Zajisté, nejsou to žádné literární
klenoty, důvtipně promyšlené s přesahem. Jsouto texty o to však upřímnější a dojemnější jistou vnitřníbezradností, komičností situace.

Josef „Pepíček“ Čečil
(nar. 7. 9. 1949)
Narodil se v Jiříkově, žije v Praze.
Absolvoval Lesnické učiliště Křivoklát. Zde se mu ve II. ročníku přihodila závažná událost, která jej výrazně životně poznamenala – při sběru semen v koruně stromu byl v domnění, že se jedná o sojku, sestřelen brokovnicí cizí osobou.
Po absolvování učiliště vzhledem k nízkým platovým podmínkám
pracoval deset let jako montážní dělník tramvají v ČKD Tatra Smíchov v Praze. Poté následovala v rozmezí dvaceti let rozličná, vzhledemk fluktuaci krátkodobá a o to vícečetnější zaměstnaní, např. údržbář, tiskař, kolportér denního tisku, sadař, dělník pomocných prací atd.
Josef “Pepíček” Čečil je nejen v Prazeznám jako naprosto svérázný a originálníumělec, zpěvák a hráč “na fňuknu”, heligonku.

formát: 112 stran, Vázaná

doporučená cena: 249,- Kč

datum vydání: 15. 09. 2023

objednat přes Kosmas

Stormland - John Shirley

Stormland

John Shirley

Postapokalyptický, kyberpunkový román z r. 2021 Johna Shirleyho (1953), přezdívaného „postmoderní Edgar Allan Poe“. Děj se odehrává v jihokarolinském Charlestonu, povětšinou opuštěném místě, kde vinou klimatických změn vládnou hurikány a gangy, jimž čelí podivně
mírumilovný kult, který se snaží udržet místní, smyslů zbavené obyvatele příčetné. Hlavními postavami jsou bývalý sériový vrah a bývalý šerif, kteří jsou nuceni spolupracovat.

formát: 384 stran, Vázaná

doporučená cena: 399,- Kč

datum vydání: 14. 09. 2023

objednat přes Kosmas

Stránek: 21, stránka: 1 | 2 | 3 ... 21
Zasílat novinky

Maťa nakladatelství

novinky